Ciechanowiec

Gmina Ciechanowiec

ul. Mickiewicza 1
18-230 Ciechanowiec
woj. podlaskie
powiat wysokomazowiecki
tel. 86 277 11 45
e-mail: info@ciechanowiec.pl

Informacje:

Ciechanowiec to miejsce niezwykłe. Jedno z najstarszych miast w Polsce Wschodniej, położone nad rzeką Nurzec, na północnym krańcu Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Bugu i Nurca”. Jego liczne zabytki i pomniki przyrody, doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych stanowią o wielkiej wartości i atrakcyjności turystycznej tego miejsca.

Wspólnotę samorządową tworzy 31 sołectw oraz 2 samorządy mieszkańców osiedla. Mieszka tutaj niemal 9000 mieszkańców, z czego ponad 4 500 w samym Ciechanowcu.
Od czasu uzyskania praw miejskich w roku 1429, był tu zamek obronny z fosą, fort ziemny, klasztor i świątynie wielu wyznań: katolickie, prawosławne, żydowskie i protestanckie, a wśród nich nawet ariańska. Każdy wiek wnosił do historii Ciechanowca inne bogactwa, każdy, pomimo ciągłych najazdów i pożarów, zostawiał czytelne do dzisiaj pamiątki. Na lewym brzegu płynącej przez Ciechanowiec rzeki Nurzec, znajduje się starsza część miasta ze średniowiecznym układem architektonicznym rynku, barokowym kościołem, zespołem klasztorno-szpitalnym, synagogą, cerkwią prawosławną i pomnikiem księdza Krzysztofa Kluka – najwybitniejszego polskiego przyrodnika doby Oświecenia. Na prawym znajduje się Muzeum Rolnictwa z główną siedzibą w pałacu Starzeńskich. Co ciekawe, dzieląca miasto rzeka stanowi granicę dwóch diecezji: łomżyńskiej i drohiczyńskiej. Obecnie w Polsce, poza miastem Ciechanowiec, tylko Warszawa podzielona jest na różne diecezje.

Wyjeżdżając z Ciechanowca, w pobliskiej w Winnie-Poświętnej można zwiedzić drewniany kościół z 1696 roku, z barokowym ołtarzem i dzwonami, a w Pobikrach neogotycki kościół z 1864 roku oraz Pomnik Żołnierzy Armii Napoleońskiej. Dla miłośników ciekawostek, gmina oferuje egzotyczne atrakcje. Nieopodal Ciechanowca na „Sówce” znajduje się największa w Polsce hodowla alpak chilijskich, a zwolennicy militariów mogą zwiedzić zbudowane ponad 60 lat temu umocnienia tworzące „Linię Mołotowa” w Kozarzach.
W gminie Ciechanowiec priorytetowo traktowana jest edukacja – oferta edukacyjna obejmuje wszystkie poziomy kształcenia. Na terenie gminy funkcjonuje:

• Przedszkole w Ciechanowcu,
• Szkoła Podstawowa w Ciechanowcu, mieszcząca się w dwóch lokalizacjach,
• Szkoła Podstawowa w Łempicach
• prowadzony przez powiat wysokomazowiecki Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, posiadający w swojej ofercie liceum ogólnokształcące, technikum, branżową szkołę I i II stopnia, szkoły dla dorosłych oraz kursy kwalifikacyjne,
• oraz Wydział Zamiejscowy Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu.

Ofertę edukacyjną wszystkich szczebli uzupełnia szkolnictwo niepubliczne – społeczna szkoła muzyczna oraz szkoła językowa.

Ciechanowiec to miejsce gdzie wyczuwa się wciąż żywe tradycje rolnictwa, o których nie sposób zapomnieć dzięki Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka, mieszczącym się w zespole pałacowo-parkowym, będącym niegdyś siedzibą rodu Starzeńskich w Ciechanowcu. Na jego terenie znajdują się jedyne w Polsce Muzeum Weterynarii, Muzeum Pisanki i Muzeum Leśne, a także skansen budownictwa wiejskiego wraz z zabytkami techniki rolniczej i transportu wiejskiego oraz stałe ekspozycje przedstawiające tradycje tego regionu. Zbiory Muzeum liczą ponad 28 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 43 ekspozycjach stałych. W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 47 zabytkowych obiektów architektury drewnianej.

W Ciechanowcu najstarszą instytucją kulturalną jest Miejska Biblioteka Publiczna – rozpoczęła ona swą działalność już 15 stycznia 1949 roku. Obecnie w swoich strukturach posiada oddział dla dzieci, wypożyczalnię dla dorosłych, czytelnię oraz Filie w Winnej – Poświętnej i Pobikrach. Niewątpliwym atutem nowej Biblioteki, jest nowa siedziba wraz z salą widowiskowa, w której odbywają się seanse filmowe, spotkania lokalnych organizacji oraz liczne uroczystości miejskie i rocznicowe.

Głównym organizatorem miejskich imprez kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych jest Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu, mający swoją siedzibę w zabytkowym budynku dawnej Synagogi. COKiS wykonuje scenografie i dekoracje w czasie miejskich obchodów świąt narodowych, organizuje mecze ligowe drużyn piłkarskich, regaty kajakowe i amatorskie turnieje piłki nożnej, tenisa stołowego, szachów, plażowej i halowej piłki siatkowej, konkursy plastyczne i wystawy twórczości.

Dumą Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu jest ciesząca się ponad 110 letnią tradycją Orkiestra Dęta. Historia jej powstania sięga 1908 roku. Orkiestra uświetnia swoją grą lokalne wydarzenia państwowe, religijne i kulturalne. Miała również zaszczyt reprezentować Ciechanowiec i region na koncertach i festiwalach na terenie kraju – m. in. podczas obchodów 500-lecia Województwa Podlaskiego, a także poza jego granicami – m. in. W Rosbachvor der Höhe w Niemczech, w Kiejdanach na Litwie, Varnie w Bułgarii czy w stolicy Włoch –Rzymie.

Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zarządza także Stadionem Miejskim i „Wyspą”, gdzie znajduje się boisko do gry w plażową piłkę siatkową i plaża z kąpieliskiem.
Jednak Ciechanowiecka kultura, to nie tylko muzeum, biblioteka i COKiS. Dodatkowym atutem Ciechanowca są liczne cykliczne imprezy plenerowe.

W sobotę najbliższą nocy świętojańskiej odbywa się Festyn „Wianki na Nurcu”. Głównym punktem Festynu jest Konkurs na najpiękniejszy wianek. Uwagę widzów przyciąga Turniej Sołectw, a biorące w nim udział drużyny zapewniają widzom nie tylko wrażenia sportowe ale też smakowe – turniejowe stoły pełne są tradycyjnych, wiejskich potraw. Późną nocą na wody ciechanowieckiego zalewu wypływają kajaki, z których wśród blasku pochodni puszczane są wianki. Tradycyjnie obrzęd kończy się spektakularnym pokazem laserowym lub sztucznych ogni.

W niedzielę najbliższą obchodzonego 15 sierpnia święta Matki Boskiej Zielnej do Ciechanowca zjeżdzają tłumy turystów, aby celebrować Podlaskie Święto Chleba. Poza wystawami produktów, w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka prezentowane są dawne zwyczaje – żęcie zboża sierpem, koszenie kosą, oborywanie przepiórki i młócenie. Odbywa się święcenie zwierząt gospodarskich i ceremonia dożynkowa. Po dożynkach następuje rozstrzygnięcie Konkursu na najlepsze stoisko piekarnicze oraz Konkursu na wykonanie równianki, czyli wiązanki różnorodnych kwiatów i ziół. Przez cały dzień imprezie towarzyszą występy kapel i zespołów ludowych. Popołudnie to blok rozrywkowy, uwieńczony koncertem Gwiazdy Wieczoru.

W grudniu, w pierwszą sobotę i niedzielę adwentu spotykają się uczestnicy Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. K. Uszyńskiego – zawodnicy konkurują grając na ligawce, bazunie i trombicie. Na przestrzeni lat rozszerzono formułę konkursu o inne instrumenty pasterskie: okaryny, fujarki, złubcoki, burczybasy, piszczałki, rogi, kozy, gajdy czy drumle. Każdego roku w konkursie bierze udział ponad 100 uczestników z Polski i zza granicy.

Poza wymienionymi Ciechanowiec oferuje szereg innych wydarzeń kulturalnych o wieloletnich tradycjach. Są to chociażby Niedziela Palmowa z konkursem Palm Wielkanocnych, Jarmark św. Wojciecha, Odpust na św. Antoniego, Zajazd Wysokomazowiecki, Podlaskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi, Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”, czy Jesień w Polu i Zagrodzie.

Na turystów przyjeżdżających do gminy Ciechanowiec czekają oferujące wysoką jakość usług restauracje, hotele, gospodarstwa turystyczne i kwatery prywatne. Walory krajobrazowe wynikające z lokalizacji na północnym krańcu Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Bugu i Nurca” oraz typowo rolniczy charakter gminy sprzyjają rozwojowi agroturystyki, oferującej wypoczynek z dala od wielkomiejskich aglomeracji.

Nieskażona przemysłem przyroda jest wielkim atutem Ciechanowca. Malowniczy charakter gminy sprawia, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Miłośników spływów kajakowych zauroczą meandry i zakola wijącej się po tym terenie rzeki Nurzec, która jest także doskonałym łowiskiem dla wędkarzy. Natomiast bogate w runo i zwierzęta lasy są wspaniałym miejscem dla myśliwych i amatorów grzybobrania.

Samorząd gminy Ciechanowiec przywiązuje wielką wagę do stworzenia komfortowych warunków dla wszelkiej działalności i inicjatywy gospodarczej na terenie Gminy. Atutami, które zachęcają do zainwestowania w gminie jest infrastruktura techniczna, sieć telekomunikacyjna i drogowa, nadwyżki siły roboczej, ulgi podatkowe i tereny pod inwestycje.
Na terenie gminy Ciechanowiec funkcjonują liczne sklepy, zakłady rzemieślnicze i artystyczne, między innymi kosmetyczne, fryzjerskie, stolarskie, dekarskie oraz pracownie witraży.
Ciechanowiec noszący dumne i zasłużone miano „Bramy na Podlasie” od prawie sześciuset lat trwa niezmiennie na zachodniej granicy tej niepowtarzalnej krainy. Zachowana w nienaruszonym stanie przyroda, zabytki, wielokulturowe tradycje i gościnność mieszkańców, z których słynie ten region Polski, sprawiają, że ten kto raz odwiedził Ciechanowiec i jego okolice, powraca tu wielokrotnie.

Źródło: www.ciechanowiec.pl

Skip to content